Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Beyaz Yeşil Dikdörtgen Emaye Meze Tabağı

Ürün Kodu : 100233-003
390,00 TL
390,00 TL
%0 İndirim
Daha Fazla Refikadan
Seçiniz :
Kargo Bedava

Yeşil Dikdörtgen Emaye Meze Tabağı

Refikadan Beyaz Yeşil Dikdörtgen Emaye Meze Tabağı, yemeklerinizi lezzetli bir sanat eserine dönüştürüyor. Bu özel tabak, beyazın sadeliği ve yeşilin canlılığını bir araya getirerek sofralarınıza renk ve şıklık katıyor.

Tabağın kenarındaki yeşil detaylar, beyaz emaye ile birleşerek hem modern hem de klasik sofralarınıza mükemmel bir uyum sağlıyor. Geleneksel sunumların modern bir yorumu olan bu tabak, mezelerinizi ve atıştırmalıklarınızı daha da çekici hale getirecek.

Sağlam ve dayanıklı emaye malzemesi sayesinde uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz bu tabak, pratikliği ve estetiği bir arada sunuyor. Beyaz Yeşil Dikdörtgen Emaye Meze Tabağı, kendi sofralarınıza farklı bir hava katmak ya da sevdiklerinize özel bir hediye vermek için ideal bir seçim. Hem göze, hem damağa hitap eden bu tabakla, her öğünde ayrı bir şölen yaşayacaksınız.

Ebat:
16 x 11 x 4 cm.

Emaye nedir?
Emaye, metal veya döküm bir malzemenin, üzerine eriyik camın dökülüp kaplandıktan sonra 800 oC gibi yüksek sıcaklıkta fırınlanmasıyla elde edilen cam bir malzemedir.


Emaye nasıl kullanılabilir, nasıl muhafaza edilebilir?

 • Mutfaklarımızda yanmaz-yapışmaz kaplama olarak bilinen birçok malzeme, aslında ocak üzerinde 280oC’ye ulaştığında içerisindeki zehirli kimyasalların salınımına başlar. Dolayısıyla bu kaplar sağlığa zararlıdır. Ancak emaye kaplı ürünler, bu kaplamaların aksine 800oC gibi yüksek sıcaklıklarda fırınlandığından, yapı itibariyle daha yüksek sıcaklıklarda kullanıma uygundur.
 • Emaye kaplamanın dayanıklılığı aynı zamanda mutfak araç ve gereçlerinin indüksiyon (elektrikli) ocaklar dâhil olmak üzere tüm ocaklarda kullanılmasını ve bulaşık makinesinde yıkandığında zarar görmemesini sağlar.
 • Emaye mutfak gereçleri çok işlevseldir. Günlük hayatınızda fırına giren camları nasıl kullanıyorsanız emayeleri de öyle kullanabilirsiniz.
 • Emaye kapta, yemeğinizi fırında veya ocakta pişirip ardından bulaşık makinasında rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Pişirme veya yemek hazırlığı sırasında karıştırmak için ahşap kullanmakta fayda var; kullanacağınız çok sert metaller emayenin yüzeyini çizebilir.Emaye kullanmanın avantajları nelerdir?

 • Mutfak gereçlerinin bir diğer faydası da ANTİBAKTERİYEL bir yüzeye sahip olmasıdır. Bu sayede özellikle saklama sırasında gıda maddelerinin daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlar.
 • Emaye yüzeyinin pürüzsüz oluşu yıkanmasını kolaylaştırır. Böylece hem zamandan hem de deterjandan tasarruf etmenizi sağlar.
 • Emaye yüzeyinde yer alan katmanın hızlı ısı alışverişi sayesinde enerji tasarrufu da sağlamanıza katkıda bulunur.

  Afiyet ve bereketle güzel günlerde kullanmanız dileğiyle...

  Teslimat:
  Satın aldığınız ürünler 2 iş günü içerisinde kargoya verilir

Fırın aldığınızda size sunulan tepsilerin hepsinin emaye olduğunu bir düşünün. Isıyı güzel iletmeleri, sağlam ve sağlıklı olmaları emayeyi fırında kullanmak için temel sebeptir diyebiliriz. Bu şekilde böreğiniz daha çıtır, yemeğinizin dışı daha iyi pişmiş ve içi sulu olabilir. Bir de fırın tepsileri genelde sıkıcı renklerde ve dikdörtgen şekildedir. Bu boyların iyi bir alternatif olduğunu düşünüyoruz. Kek de pişirebilir, pizza, börek de yapabilirsiniz. Temeli bizden, yaratıcılığı sizden gelecek.

Size bundan 15 yıl evvel klasik emaye yapan onlarca fabrika vardı fakat şu an bir elin parmaklarından az olduğunu söylesem?

Biz hepsini araştırdık ve bunu gerçek anlamda yapabilen tek fabrikayı bulduk. Burada da üretimin çoğu tencerelere kaymış. Çin’den gelen tıpkıları ile fiyat kırarak rekabet etmeye çalışıyorlar. Klasik üretim yapmayı ustaların birçoğu unutmuş, eller paslanmış durumda. Dolayısıyla gördüğünüz renkli bantların hepsini fabrikanın yeni jenerasyonu Cemal Bey’in oğlu Hüseyin Bozkurt elleri ile üç tur geçerek yaptı. 

Tabakları ellerinizde tuttuğunuzda bunu hissedebiliyorsunuz. Satın alıp her kullandığınızda bu emeği hissetmenin değeri bambaşka.

Emaye nedir nasıl üretilir? 

Emaye, demir üzerine camın dökülüp, 800 derecenin üzerinde fırınlanmasıdır. Bu sebeptendir ki, sağlamdır ve uzun yıllar parlak kalır, tel vs gibi ürünlerle çizilmez. 

Emayeleri nerede, nasıl kullanabilirsiniz? 

Günlük hayatınızda fırına giren camları nasıl kullanıyorsanız emayeleri de öyle kullanabilirsiniz. Emaye kapta yemeğinizi fırında pişirip ardından bulaşık makinasında rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Masanızda ise istediğiniz her şey için kullanabilirsiniz. 

Benim ocağımın önünde her zaman karabiber, tuz ve pul biber emaye kaselerde durur. 

Emaye yemek tabaklarında yemek benim için bir keyiftir. 

Kekler, börekler ve tartlar emaye kaplarda nefis pişer.

Emaye kapta, buzdolabında duran bir yemeği rahatlıkla ocağın üzerine koyup, ısıtabilirsiniz.  

Emaye sağlıklıdır.

Çok uzun zamandır bir inanış yaygınlaştı ki emaye sağlıksızdır. Bu şehir efsanesinin bir versiyonu da aslen zeytinyağı için çıktı. Marshall yardımı yıllarında ayçiçek yağının Türkiye’de üretimini artırmak için zeytinyağı kötülendi. Hatta eski bir türküye yeni sözler yazılarak “zeytinyağlı yiyemem aman basma da fistan giyemem aman” denerek zeytinyağı hakir gösterildi. 

Gerek teflon gerekse farklı pişirme malzemelerine yer açılabilmesi adına, yıllardır hayatımızda olan emaye kenara atıldı. 

Oysa emaye camdır ve oldukça sağlıklıdır. Yapışmaz birçok tavayı bulaşık makinasına koyamazsınız ancak emayede böyle bir sorun yok. 800 derecenin üzerinde pişmiş olduğu için bu sıcaklıklara çıkmadıkça deforme olmaz. 

Emayeye, kırılıp deforme olmaması için bir cam titizliğiyle bakmak gerekir. Zira bir parçası kırılırsa kullanmamak gerekir. Tabii kırılması ise ancak sert darbelerle mümkün olacaktır. 

Hayalimiz emaye üreticimizi bu şekilde hazırladığı üretimle çok mutlu etmek ve son kalan zanaatkarların işlerine tekrar geri dönmelerine katkıda bulunmak. 

Avrupa’da yeniden popüler olmaya başlayan emayeleri memleketimizde de tekrar keşfetmemiz mümkün. 

Bakımı nasıl yapılır? 

Emayeleri bulaşık makinasında yıkayabilirsiniz. 

Pişirme veya yemek hazırlığı sırasında karıştırmak için ahşap kullanmakta fayda var; kullanacağınız çok sert metaller emayenin yüzeyini çizebilir.

Saklarken aralarına bir ayraç koyabilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.