Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Peşkir Havlu ve Kurulama Bezi | Turkuaz - Krem Çizgili

Ürün Kodu : 100361-036
189,00 TL
189,00 TL
%0 İndirim
Daha Fazla Refikadan
Seçiniz :

Peşkir Havlu ve Kurulama Bezi | Turkuaz - Krem Çizgili

Ebat: 54 x 80 cm.

%100 pamuktan üretilmiştir.

Denizli-Buldan'da el tezgahlarında çalışan ustalar tarafından elde dokunmuştur.

Ürün Özellikleri:

  • Mutfak servisi, dekorasyon, kurulamak ve gıda saklamak gibi amaçlarla da kullanabilirsiniz.
  • Suyu hızlı emer, az yer kaplar ve hızlı kurur.
  • 30 derecede elde ya da çamaşır makinesinde bol su ile yıkayınız.
  • Çamaşır suyu kullanmayınız.
  • Kuru temizleme yapılabilir.
  • Ilık ütü ile ütüleyiniz.

Teslimat:
Satın aldığınız ürünler 2 iş günü içerisinde kargoya verilir.

Ürün Açıklaması
Renk
Krem, Turkuaz
Materyal
Pamuklu

TV programı başlamadan önce güzel mutfak bezleri almak istedim. Biraz etrafta dolaşınca renkleri, desenleri güzel olan bezlerin hep ithal olduğunu fark ettim. Hatta ilk yıllarda bir nevi elim mahkum bu bezlerden kullandım. Aklımda hep "yahu bizim nefis peştemallerimiz var, bunların mutfak bezi olarak çok güzelleri yapılabilir" diyerek... 

 

Epeyi araştırmadan ve üretici aradıktan sonra size el yapımı peştemalleri sunmaktan gurur duyuyoruz.

 

Peştemal ve buldan bezleri ile ilgili araştırmaya başladığımızda zannetmiştik ki artık dünyaca meşhur olan bu zanaatin durumu diğer tüm zanaatlerden iyi; fakat fark ettik ki mekanik hale gelen sistemden çok daha iyi ve kaliteli olan tezgah dokumayı artık gençler yapmıyor ve bilmiyor. Asıl talep daha ucuz tekniklere olduğu için, bu binlerce yıldır bilinen ve yapılan zanaat unutuluyor.

 

Buldan bezinin ilk ilmekleri M.Ö. 6 bin yılında Anadolu topraklarında atılmış ve ilk el dokuma tezgahları yapılmış. Çatalhöyük'teki arkeolojik kazılarda bulunan bez parçalarının da bunun kanıtı olduğu söyleniyor. Osmanlı Sarayı’nda Osman Bey döneminden itibaren kullanılmaya başlanan Buldan bezi, asırlar boyunca şehzadelere elbise, hanım sultanlara çeyizlik olarak itibar gömüş, tüm dünyada da görmeye devam etmiş.

Buldan bezleri el tezgahlarında, genelde 70-80 yaşındaki ustalar tarafından dokunuyor. Bu özel zanaat de artık fabrikasyon dokumacılığına kaydığı için gençlerin ilgi duymadığından yakınıyorlar. 80 yaşındaki Habib Usta 65 senedir bu işle uğraştığını ve boyasını bile kendisinin yaptığını anlatıyor. Sadece boyama işlemi için bile 4-5 kez elden geçiyor. Buldan bezinin sırrı da aslında bu boyama işleminde gizli. Zira her ustanın boyayı yapma şekli kendine özgü ve sır gibi saklanıyor. Buldan bezinin özelliği, biricikliği ve sadece Buldan’da üretiliyor oluşu da tam bu nedendendir.

Neden el tezgahı? “Buldan bezi neden hâlâ el tezgâhlarında ve bunca zahmetle üretilmeli?” derseniz ilmek ilmek dokunan buldan bezleri fabrikalarda üretilenlerden daha sağlam ve uzun ömürlü. Bir ustanın bile bir işinin diğerine benzememesi, boyasını bile kendisinin yapıp ilmek ilmek elde dokunup, sadece size özel olması çok özel değil mi? 

 

Mutfak bezleri serisi hem mutfağınızı süsleyecek, hem de çok iyi su çektiğinden el kurulama için ideal. Bir de diğer mutfak bezlerinden en önemli farkı sağlamlığı. Bizde onlarca yüzlerce kez yıkanmış peşkirler var. Hala renklerini ve güzelliklerini koruyorlar. Aynı zamanda "Amerikan servis" olarak da müthiş iş görüyorlar. Renkli yaz sofralarınızda, farklı renklerde alıp yemek peçetesi olarak da kullanabilirsiniz. Büyük peştemalleri ise masa örtüsü, piknik örtüsü, havlu veya şal olarak kullanabilirsiniz. Biz "Refika'dan" dükkanında perde olarak kullanacağız mesela. 

 

“Refika’dan” için Denizli Buldan’da el tezgahında çalışan ustalar tarafında dokunan, biri diğerine benzemeyen bu el emeği göz nuru, evladiyelik  peştemallere sahip olmak, evinize ve mutfağınıza onların güzelliğini ve iyi enerjisini sokmak istemez misiniz?

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.