Burak'ın Ekmek Yapma Seti

Refikadan
Ürün Kodu: 100830
2 yorum
Fiyatı:
615,00 TL
Adet:

Ürünün Diğer Renkleri

 • {{PR.TITLE}}
Not
:
Kargo Bedava
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Öneri Kutusu
 • Burak'ın Ekmek Yapma Seti


  Burak'ın Ekmek Yapma Seti İçeriği:

  • 1 adet kare fırıncı küreği - 30 x 30 cm
  • 1 adet ekmek mayalama sepeti - 25 x 8 cm.
  • 1 litrelik ölçü kabı
  • 6 adet ateş tuğlası - 20 x 10 x 2 cm.
  • 3 farklı plastik kazıyıcı
  • 1 adet metal kazıyıcı
  • 1 adet peşkir (ürün asortili olup stok adedine göre farklı renkler de peşkir gönderilecektir)
  • 1 adet fısfıs
  • 10'ar adet jilet ve tahta çubuk

  Ekmek yapmak isteyen hemen herkes hem Youtube’dan hem de sosyal medyadan bana birçok kez yazdı; Burak fırıncı küreğini nereden aldınız, fırın taşım yoksa nasıl ekmek pişiririm, Jilet, kazıyıcı nereden alabilirim diye.
  E bu kadar ekmek sevdalısı olunca iş başa düştü. Ekmek yapmak isteyen kimsenin önünde tümsek kalmasın, herkes benim gibi Leyla’sına kavuşup gönlünce ekmek pişirebilsin diye ihtiyacınız olacak araç gereçlerin olduğu bir set hazırladım.
  İster yarın başlayın ekmek yapmaya ister hali hazırda ekmeğinizi yapıyor olun, bu set, eminim işinizi çok kolaylaştıracak. Sevgiyle ekmek yapıp muhabbetle, keyifle paylaşıp bol iştahla yemeniz ümidiyle.

  Fırıncı Küreği, ekmek setini hazırlarken baştan beri olmazsa olmazlardan biriydi. Ekmeği, fırına vermek için onun gibisi yok. Sapından sonuna doğru inceldiği için hem üzerindeki ekmeği, pideyi fırına vermek kolay oluyor hem de kare olduğu için yuvarlak ekmeklerde, pizzada kenarlardan sarkmadan rahat rahat taşınabiliyor. Kayın ağacından, bulaşık makinesinde yıkamayın ve ayda 1-2 kez mutlaka yağlayın. Sadece ekmeği yaparken değil servis ederken, üzerinde kesmek için de kullanabilirsiniz.

  Ekmek Mayalama Sepeti, ekşi mayalı ekmek uzun ve uykusunda keyiflenip kabarırken ona rahat bir yatak vermek lazım. Hem biraz hava alabilsin hem de gönlünce kabarabilsin diye sepeti biraz unlayıp şekil verdiğiniz hamuru sepete koyun ve mayalanmaya bırakın. Mayalandıktan sonra fırıncı küreğine çevirince zaten hiç yapışmadan kendini tahtaya teslim edecektir. Sürekli yıkamanıza gerek yok zaten sadece bu iş için kullanacağınız için üzerinde biraz un kalabilir hem böylece bir sonraki ekmeğe de lezzetini verir. Yıkayacağınız zamansa sudan geçirmeniz yeterli deterjan, yumuşatıcı kullanmayın ki hem hamura deterjan kokusu sinmesin.

  Ölçü kabı, Tartısı olana da olmayana da, bardak ölçüsü kullana da gramla tartana da en güzel çözüm ölçü kabı. Hem unu hem de suyu rahatlıkla ölçebilirsiniz. Sadece unu doldururken arada ölçü kabını birkaç kez tezgaha vurmak gerekiyor ki sıkı doldun ve ölçü şaşmasın. Bunun dışında şeker, un ölçmek için de kullanabilirsiniz.

  Ateş tuğlası , Bu fırın taşları %100 Refika Birgül fikri ve ekmek, pide, pizzaların daha güzel ve iyi pişmeleri için ideal. Ekmek videoları çıktığından beri bana en çok gelen soru, Ben nereden fırın taşı bulabilirimdi. Piyasada bulmak zor, mutfakta bir yere sığdırmak dert, çabuk kırılıyor vs. Bu fikir Refika’nın aklına geldi ve o andan beri sizle paylaşmak için sabırsızlanıyordum. 6 tane ateş tuğlasını standart bir fırın tepsisine dizince muazzam bir fırın taşı oldu. Zaten ateş tuğlası bildiğimiz kara fırınlarda kullanılan malzeme, 6 tane olunca kullanmadığınız zamanlarda yan yana dizip muhafaza etmek de kolay ve ince büyük bir taşa göre kırılması çok zor. Ekmeği pişirmeden 45 dakika önce fırını ısıtmaya başlarsanız, sımsıcak ısınıp ekmeği güzelce pişireceklerdir.
  İlk kullanımdan önce nemli bir bezle silin. Sabunla sakın yıkamayn çünkü gözenekli bi yapısı olduğu için sabunu içine çeker ve pişirdiklerinizden sabun tadı gelir.Taşlar kullandıkça kararabilirler, tıpkı kara fırınlarda olduğu gibi. Her kullanımdan sonra yıkamanıza gerek yok. üzerine yapışanları soğuduktan sonra bir kazıyıcı veya fırça ile temizleyip yine nemli bir bezle silmeniz yeterli olacaktır. Zaten fırında yüksek sıcaklıkta kullandığınız için mikroplar için endişe etmenize gerek yok.

  Plastik Kazıyıcılar, ekmek yaparken kullandığım iki tip kazıyıcı var biri D şeklinde, diğeri ise dörtgen. D şeklinde olan özellikle hamuru kasede karıştırırken veya kaseden sıyırırken çok iyi çalışıyor. Dörtgen olan ise tezgahta hamuru hareket ettirirken veya keserken çok kullanışlı. Üçüncü kazıyıcı ise pastalara şekil verirken kullanabileceğiniz bir kazıyıcı.

  Metal kazıyıcı, hamurda pek fazla metal kazıyıcı kullanmıyorum ama daha rahat ediyorsanız hamuru bölerken ve tezgahta hareket ettirirken şekil verirken kullanabilirsiniz. Asıl ekmek yaptıktan sonra tezgahı temizlemek için üstüne yok. Tezgahınız ahşapsa çok bastırmayın, metal tezgahı sıyırabilir.

  Jilet, mayalanmış hamuru fırına atmadan önce mutlaka jiletle kesik atmak gerekiyor ki kabardığında üstü düzgün açılsın. Setten 10 tane jilet ve 10 tane de tahta çubuk var ve her jiletin 2 tarafını da kullanabileceğinizden bu 10 jilet sizi yaklaşık 300-400 ekmek idare edecektir. Jilet ve ekmek çizme ile ilgili videoyu izleyip daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

  Peşkir, hamur beklerken kurumasın, üzerine toz düşmesin diye bir örtü şarttı ve bizim Refikadan’ın peşkirlerin daha güzel bir seçenek olamazdı. Yine tavsiyem sadece bu iş için kullanmanız ve çok sık yıkamamanız ki ekmek yaptıkça peşkir de farklı hamurlarla ilişki kurup ekmek yapmanın bir parçası haline gelsin. Yıkadığınızda da 30 derecede ve yumuşatıcı kullanmadan yıkamanızı öneririm.

  Fısfıs, dışı çıtır çıtır bir ekmeğin vazgeçilmezi fısfıs. Ekmeği fırına atar atmaz fırının tabanına ve etrafına, ekmeğin üzerine çok sıkmadan fısfısla su sıkın. Bu sayede ekmeğin dış çıtırı nemli bir ortamda kuruya göre daha yavaş oluşacak ve çıktığında çıp çıtır, yemelere doyamayacağınız bir hal alacak.


  Afiyet ve Bereketle,

  Burak ARPAK


  Teslimat:
  Satın aldığınız ürünler 2 iş günü içerisinde kargoya verilir.
Yorumlar (2 yorum var):
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.